Genelde kullanıcılarımız merak ettiği bir konu olan askerde evci izni hakkı ile alakalı kısa ve öz olarak aşağıda soruları cevaplamaya çalıştık. 


Askerde evci izni nedir ?

Evci izni; askerin hafta sonunu Cuma 17:00 dan Pazar 17:00 a kadar kışlada değil evde geçirebildiği bir uygulamadır.

Evci izninin belirli şartları var mıdır ?

Evet, nitekim bu şartlar şunlardır:

1- Evci izni süresince kalacağınız ev garnizon sınırları içerisinde olmalıdır ki evci izni için aldığınız izin kağıdında “garnizon dışına çıkması yasaktır” ibaresi yer alır. Buda Tekirdağ’ da askerlik yapan birinin İstanbul’ a ailesinin yanında evci iznine çıkamayacağı anlamına gelir.

2- Evci iznine çıkabilmeniz için anneniz, babanız , eşiniz, evli/boşanmış abiniz veya evli/boşanmış ablanız sizi birliğinizden teslim almalıdır.

3- Evci izni ayda en fazla 2 defa kullanılabilmektedir.

4- Terör bölgeleri gibi kritik yerlerde evci izni ile alakalı her türlü kısıtlamaya gidilebilmektedir.

ASKER YOL İZNİ KAÇ GÜNDÜR ? Yeni Sekmede Aç

Temel askerlik eğitimi süresince evci izni alınabilir mi ?

1 aylık temel askerlik eğitimi süresince evci izni hakkı yoktur. 

Bedelli askerler evci izni kullanabilir mi ?

Bedelli askerler için evci izni hakkı yoktur.

Evci izni kullandım, askerliğim uzuyor mu ?

Hayır. Evci izninde geçirdiğiniz süre askerliğinizi uzatmaz.

KOMUTAN POSTASI NE İŞ YAPAR ? Yeni Sekmede Aç


*Bİ’YORUM
Kitap cümlelerinden biraz ayrılacak olursak evci izni için en temelde aranan şartlar il sınırları içinde bir ev adresi ve sizi almaya gelecek şartları taşıyan bir aile bireyinizdir. Tabi bu noktada aile bireyinizin, örneğin ablanızın, sizi almaya geldiği zaman kimlik fotokopisi ile ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile gelmesi gerektiğini de ayrıca hatırlatmak isterim. Çoğu birlikte uygulama bu şekildedir. Komutanın inisiyatifine göre uygulama yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Bunu gittiğiniz birlikte öğreneceğinize emin olabilirsiniz.


Garnizon sınırları konusuna gelecek olursak, yukarıda belirttiğim gibi Tekirdağ’ da yapıyorsanız askerliğinizi ve İstanbul’ a ailenizin yanına gittiyseniz korkmayın ama tedirgin olun. A ve B planlarınız olsun. %90 sorun yaşamazsınız. İlleri örnek olarak verdim, 3-4 saatlik mesafeleri göze alabilirsiniz. Ha şunu da unutmayın tabi ki: ‘evci izninde kalacağınız adres’. Bu adresi belirtmeniz gerekir ki nasıl belirteceğinizi askere gittiğinizde üst devrelerden rahatlıkla öğrenebilirsiniz
Komutanların bir kısmı ayda iki kez evci iznine hoş bakmayabilirler ki bunun sebebi ailesi çok uzakta olan askerlerin bu izni kullanabilme imkanının olmamasıdır. Aynı şekilde devreleriniz de, cumartesi-pazar evci iznine gidip nöbet tutmadığınızdan dolayı bunun huzursuzluğunu yaşayabilir.


Evci izninde en zor olan şeylerden birini de belirtmek isterim. O askeri yoğunluğa ve tempoya alıştıktan sonra Cuma akşamı evine gidip Pazar akşamı tekrardan kışlaya girmek zorunda olmak ve girmek gerçekten farklı bir kafa yaşatıyor insana. Bitecek olması ise tek teselli oluyor