Bedelli askerlik süresinin kaç gün olduğu ile alakalı internette çok fazla farklı içerik bulunmakta. Bizlerde 2021 yılı itibari ile bedelli askerlik kaç gün sorusuna net bir cevap vermiş olmak adına askerlik şubeleri ve konu ile alakalı detaylı bilgiye sahip kişilerle görüşüp bu yazıyı kaleme aldık. 

Bedelli askerlik süresinin kaç gün olduğu ile alakalı gerçekleşen her türlü güncellemeyi buradan takip edebilirsiniz. 

Bedelli askerlik süresi ?

2021 yılı itibari ile bedelli askerlik süresi, 7179 Sayılı Askeralma Kanunu Madde 9 a göre 1 (bir) aydır. Yani bedelli askerlik süresi gideceğiniz aya göre 30 (otuz) veya 31 (otuzbir) gündür.

 

Bedelli olarak askere gittiğinizde ne zaman terhis olacaksınız ?

Fiili olarak asker sayıldığınız sevk bitiş tarihinizin üzerine 1 aylık süre koyarak terhis tarihinizi bulabilirsiniz. Sülüs belgenizde sevk bitiş tarihiniz 23.11.2021 yazıyor ise terhis tarihiniz 23.12.2021 olur..

 

Askerden ne zaman evinize döneceksiniz ?

Yemin töreninizden sonra evinize gidebilirsiniz (Bulunduğunuz kışla komutanının inisiyatifine göre değişebilir fakat %90 evinize gidebilirsiniz). Bedelli askerde yemin töreni ne zaman yapılacak sorusuna gelelim. Terhis tarihinizden 2 günlük idari/kanuni izin çıkardıktan sonra hesaplanan tarihte yemin töreniniz yapılacaktır. Terhis tarihiniz 23.12.2021 ise yemin töreniniz 21.12.2021 tarihinde gerçekleşecektir. 21.12.2021 tarihinde yemin töreninden sonra kışladan ayrılabilirsiniz..

 

Bedelli askerde geçireceğiniz süre ne kadardır ?

30 veya 31 günlük bedelli askerlik sürenizin tamamını askerde geçirmiyorsunuz elbette. Bir aylık bedelli askerlik sürenizden 1 gün idari 1 günde kanuni olmak üzere 2 günlük izin düşüyorsunuz. Ayrıca yol izin sürenizi de bir aylık bu süreden düşüyorsunuz. (Askerde yol izni ile alakalı detaylı bilgi için bu yazımızı inceleyebilirsiniz). Sonuç olarak; bedelli askere gittiğinizde askerde geçireceğiniz süre, yol izninize ve askere gittiğiniz aya bağlı olarak ortalama 25 ile 28 gün arasında değişir.

Bu yazının tüm içeriğini bir örnekle pekiştirmek gerekirse;

Sevk bitiş tarihiniz: 23.11.2021 (Sevk belgenizde yani sülüsünüzde yazar)

Yol izniniz: 1 gün olduğunu varsayalım

Katılış tarihiniz: 25.11.2021 (Sevk Bitiş + Yol izni)

Askerlik süreniz: 31 gün (Ekim ayı 31 gün olduğundan)

Terhis tarihiniz: 23.12.2021 (Sevk Bitiş Tarihiniz + 1 aylık bedelli askerlik süresi)

Bedelli askerlik yemin töreni: 21.12.2021 (Terhis tarihiniz - 2 gün idari/kanuni izin)

Askerde geçireceğiniz süre: 28 gün (31 gün - 2 gün idari/kanuni izin - 1 gün yol izni)

 

Özetle;

21.12.2021 tarihinde yemin töreninden sonra kışladan ayrılabilirsiniz.

23.12.2021 tarihine kadar hala askersiniz.

23.12.2021 tarihinden sonra askerlik görevinizi tamamlamış olursunuz.

 

Sevk bitiş tarihinize yani fiili olarak askerliğinizin başladığı tarihe de bu yazımızda kısaca değinmekte fayda var.

Sevk bitiş tarihiniz; Milli Savunma Bakanlığı' nın belirlemiş olduğu tarih aralıklarında covid 19 anketinizi doldurup ilgili sağlık kuruluşunda testinizi olduktan sonra bir problem yoksa e-devlet üzerinden sevk belgenizi almanıza müteakip öğrenebildiğiniz tarihtir. Bu tarihin üzerine yol izninizi koyarak askere katılış tarihinizi bulabilirsiniz ki bu tarih sevk belgenizde 'Katılış Tarihi' olarak belirtilmektedir.

Sevk belgeniz ile alakalı detaylı bilgi için Sevk Belgesi Nasıl Alınır ? Sevk Bitiş Tarihi ve Sevk Başlangıç Tarihi Nedir ? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru, görüş ve önerileriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sağlıklı günler dileriz...

Askeri malzeme alışverişinizde www.ersepeti.com.tr yi tercih etmeniz dileğiyle...