Askerlik görevini yerine getireceklerin askerlik yapacakları yerler aşağıdaki görselde görüldüğü şekilde e-devlet üzerinden açıklanır...

Asker sülüsünde yazan bilgileri maddeler halinde açıklayalım:

Kişisel Bilgileriniz: TC Kimlik No, İsim Soyisim

Şubeniz: Sevk işleminizi gerçekleştiren şubeyi ifade eder.

2022 yılında bedelli askerlik yapmak isteyenler için başvuru ücreti 43.151,28 TL olarak belirlendi. Ücretin son ödeme tarihi ve adım adım başvuru süreci şu şekilde.. Yazının devamını yeni sekmede okumak için tıklayınız.

Eğitim Birliğiniz: 1 aylık temel askerlik eğitimini gerçekleştireceğiniz birliği ifade eder. Birlik içerisindeki koğuş arkadaşlarınızın tamamı sizin gibi temel askerlik eğitimi için orada bulunan erlerden oluşur...

*Bİ’TAVSİYE
Askere teslim olacağınız zaman %90 sırada önünüzde arkanızda bekleyen kişiler ile aynı koğuşta olursunuz. Bu sebeple eğer daha öne tanıştığınız kişiler varsa birlikte teslim olmaya gayret edin.

Temel askerlik eğitiminde görev alma ile alakalı da ufak bir not düşeyim; askerliğinizin bu dönemini görev almak için uğraşarak geçirmeyin. Kalabalık içinde kaybolabildiğiniz ölçüde kaybolun. Çok ön planda olmayın. Eğitim, yemek, uyumak haricinde akşamları genelde 21:00 dan sonra kendinize ayıracağınız vaktiniz olur. Eğitim birliğinde yaptığınız ettiğiniz şeyler %85 oranında size bir artı sağlamaz. Esas birliğinize geçince her şey değişecektir çünkü.

Esas Birliğiniz: 1 aylık temel askerlik eğitiminden sonra eğer bedelli asker değilseniz gideceğiniz usta birliğinizi ifade eder. Eğitim birliğinde beraber olduğunuz arkadaşlarınızın bir kısmı ile aynı bölüğe veya koğuşa düşme ihtimaliniz vardır. Temel askerlik eğitiminden gelen erler haricinde esas birliğinizde usta erlerde bulunur..

Askerde yapılabilecek görevlerden birisi yazıcılıktır. Artıları eksilerinden çoktur ... Yazının devamını yeni sekmede okumak için tıklayınız.

Kuvvet: Kara Kuvvetleri Komutanlığını, Hava Kuvvetleri Komutanlığını, Deniz Kuvvetleri Komutanlığını, Jandarma Genel Komutanlığını ifade eder.

Celp Dönemi: Hangi celp döneminde askere alındığınızı ifade eder.

Statü: Bedelli Er ve 6 Aylık Er olmak üzere ikiye ayrılan asker gruplarını ifade eder..

Sınıf: Manevra birlikleri (Piyade, Zırhlı Birlikler), Muhabere Destek Birlikleri (Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkam, KBRN, İstihbarat, Mebs), Muharebe Destek Hizmet Birimleri (Bakım, Ulaştırma, Personel, İkmal, Maliye, Sıhhiye, Bando) gibi Kara kuvvetleri komutanlığı için geçerli olan sınıflandırmaların çoğu diğer kuvvetler içinde geçerlidir.

Bedelli askerlik süresi askere gidilen aya göre değişir: 30 gün veya 31 gün ... Yazının devamını yeni sekmede okumak için tıklayınız.

Celp Grubu: Aynı celp döneminde erken ve geç askere alınan celp gruplarını ifade eder. B ve 2 celp grubu A ve 1 celp grubundan ortalama 1 - 1.5 ay sonra askere alınır.

Sevk başlangıç tarihi nedir ?

Fazla detaya girmeden net bir şekilde bu tarihin askere gitmeniz gereken tarih olmadığını bilmenizi isteriz. Sevk başlangıç tarihi askere katılış sağlayacağınız tarih değildir.

Sevk bitiş tarihi nedir ?

Fiili olarak artık asker sayıldığınız tarihtir. Fakat bu tarihte gidip birliğinize teslim olmanız gereken tarih değildir.

Katılış tarihi nedir ?

Sevk bitiş tarihinizin üzerine yol izniniz eklendikten sonra ortaya çıkan tarihtir. Ve bu tarih askere katılış yapmanız gereken son tarihtir. Askerliğinizi yapacağınız yer e-devlette açıklandığı zaman bu tarih (katılış tarihiniz) yazmaz. Sülüsünüz çıktığı zaman, ki sevk başlangıcınıza ortalama 1-1.5 hafta kala çıkar sülüsünüz, katılış tarihiniz sülüsünüzde yazar. Sülüs belgesi görseli aşağıdadır.


*Bİ’YORUM
Askere katılış tarihinizden önce gitmiş olmanız emin olun hiçbir şey kazandırmaz. O sebeple katılış tarihinizde saat 15:00-16:00 arasında çok yoğunluk olmadan birliklerinize teslim olmanızı tecrübelerime dayanarak tavsiye ediyorum. 
Katılış tarihinizi hesaplamaya gelecek olursak; Sevk bitiş tarihiniz 24.11.2020, yol izniniz 2 gün ise katılış tarihiniz 27.11.2020 olur. En geç bu tarihte teslim olmanız gerekir.
İnternette sevk başlangıç, sevk bitiş ve katılış tarihi ile alakalı çok fazla bilgi mevcuttur. Askerlik şubeleri ile görüşerek ve askeri mevzuat ile alakalı araştırma yaparak terimlerin tanımlarını en net şekilde yapmaya gayret ettik.