Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ? sorusuna ayrıntılı cevap verdiğimiz yazımızı inceleyerek bedelli askerlik başvuru süreci ve bedelli askerlik başvuru ücreti ile alakalı güncel bilgi alabilirsiniz. Yazımızı yeni sekmede okumak için buraya veya yukarıdaki linke dokunabilirsiniz. 

Bedelli askerlik sevk tarihleri MSB resmi internet sitesinde aşağıda belirtildiği gibi paylaşılmıştır:

2021 YILI İÇİN Bedelli askerlik anket doldurma ve sevk tarihleri:
01-02-03 Nisan 2021 , 13-14-15 Mayıs 2021 , 17-18-19 Haziran 2021 , 05-06-07 Ağustos 2021 , 16-17-18 Eylül 2021 , 21-22-23 Ekim 2021 , 25-26-27 Kasım 2021

Bu tarihleri kısaca özetletmek gerekirse,

Örneğin; 05-06-07 Ağustos 2021 sevk ve celp tarihini ele alalım;
05 Ağustos 2021 tarihinde günün ilk saatlerinde genellikle bedelli askerlik anket doldurma işlemi için e-devlet üzerinde covid anketi açılmış olacaktır. Öncelikle bu anketi doldurmalısınız.
Covid askerlik anketini doldurduktan sonra sistemin sizi yönlendirmiş olduğu sağlık kuruluşuna gidip askerlik için covid-19 testi yaptırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Bu arada askerlik için herhangi bir sağlık kuruluşuna değil, e-devlet sisteminin sizi yönlendirmiş olduğu sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmekte ki bu sağlık kuruluşu ikametinize göre belirlenir.
Covid testinizi de yaptırdığınızı varsayıyorum, şimdi yalnızca yapmanız gereken beklemek fakat bu noktada dikkat etmeniz gerekecek ve göz önünde bulundurmanız gerekecek bir kaç detay söz konusu. Detaylar ile birlikte anket ve sevk işlemlerini de kısaca özetlemiş ve tamamlanmış olalım.

Bedelli askerlik Covid-19 testinizi verdikten sonra olabilecek tüm ihtimaller şunlardır:

Covid test sonucunuz pozitif çıkarsa, askere başvurduğunuz sevk tarihinde gidemeyeceksiniz. Bir sonraki sevk tarihinde askere gidebileceksiniz. Örneğimizle pekiştirmemiz gerekirse; 05-06-07 Ağustos 2021 tarihinde giden askerler ile değil, 16-17-18 Eylül 2021 tarihinde askere gidecek askerler ile askere gidebileceksiniz. Bu tarihte de yine belirtilen aralıklarda askerlik için covid-19 testi yaptırmanız gerekecek. Yani bir önceki celpte test oldun bu celpte gerek yok gibi bir durum söz konusu değil.

Covid test sonucunuz sevk işlemlerinde yazan 3 günlük süre içerisinde çıkmamış olursa başvurduğunuz celp döneminde askere gidemezsiniz. Bir sonraki celp döneminde tekrar aynı adımları takip ederek sevk işlemlerinizi başlatmanız gerekir. Yani covid anketi, covid testi, sevk belgesinin alınması sıralamasına göre sevk işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.

Covid test sonucunuzdan bağımsız olarak e-devlet üzerinde Covid-19 temaslı görünüyorsanız başvurduğunuz celp döneminde askere gidemezsiniz.

Covid test sonucunuz negatif çıktı ama siz askerlik için sevk belgenizi alma noktasında geç kaldınız. Yine örnekten devam edeyim; e-devletten sevk belgenizi almanız gereken son tarih olan 07 Ağustos 2021 tarihinde sevk belgenizi almazsanız bir sonraki celp dönemine (16-17-18 Eylül) kalırsınız. Ve o celp döneminde de ilgili tarihlerde tekrar anket doldurup test yaptırmanız gerekir. Test durumunuza göre bedelli askerlik veya normal askerlik işlemleriniz devam eder.

Askerlik için yaptırmış olduğunuz Covid test sonucu negatif çıkarsa sevk belgeniz e-devlet üzerinde oluşturulur ve askere sevk işlemleriniz başlamış olur. Sevk belgesinde (sülüs) yazılı olan tüm bilgilerin detayları için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Kısaca bağlantısını verdiğim yazının içeriğini özetlemek gerekirse; Sevk başlangıç ve sevk bitiş tarihleri nedir ? Birliğinize katılmanız gereken son tarih nedir ? Havacı, Karacı, Denizci olup olmadığımı nereden anlarım ? Askere gideceğim birlik nerede yazıyor ? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca askerde yol izni ile alakalı da detaylı bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Yol izni nasıl hesaplanır ? Askerde yol izni neye göre belirlenir ? Kime kaç gün askerde yol izni verilir ? Yılda kaç kez yol izni kullanılabilir ? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Son olarak askerde bedelli askerlere hangi malzemeler verilir ? sorusunun cevabı için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca www.ersepeti.com.tr nin hazır malzeme listeleri de askere gitmeden önce çantanızı hazırlarken size yardımcı olacaktır.

Sabırla yazımızı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hayırlı tezkereleriniz olması dileğiyle.